Tínedžeri zažívajú rôzne náročné obdobia. Toto je návod, ako si porozumieť s rešpektom
Pri starostlivosti o blízkych často uprednostňujeme potreby iných na úkor seba. V režime autopilot a odfajkávania si povinností z nekončiaceho to-do listu si zabúdame dobiť vlastné baterky. Ťažké dni sa snažíme prekonať s láskou, ale čo robiť, keď na nás doľahnú a už nevládzeme ochrániť okolie pred nahromadenou frustráciou? Ako máme v tomto rozpoložení byť aj oporou pre dospievajúce deti, ktoré si prechádzajú vlastnými pocitovými turbulenciami?
Na náročné otázky neexistujú jednoduché odpovede, ale niekde začať treba. Veľká časť porozumenia tínedžerom je o našom vlastnom nastavení, preto tento sprievodca začína pár priateľskými pripomienkami, ako v ťažkých časoch nezabúdať myslieť aj na seba.
A keď sa naučíme zvládať svoje náročné obdobia, budeme vedieť lepšie vnímať prejavy a potreby našich detí v búrlivých tínedžerských rokoch. K vzájomnému porozumeniu a zblíženiu vám pomôže 5 tipov v druhej časti tohto sprievodcu.
Starostlivosť o seba je často prehliadaná súčasť starostlivosti o ľudí, ktorých ľúbime. Keď na nás najbližšie doľahnú ťažké dni, pripomeňme si, čo môžeme pre seba urobiť.
- Nemusíme byť každý deň dokonalým rodičom. Buďme k sebe trpezliví a láskaví tak, ako vieme byť láskaví k svojim priateľom v podobnej situácii. Veď aj my sme predsa prekonali rôzne úskalia dospievania, tak v nich skúsme nájsť silu zvládnuť každodenné prekážky dospelosti.
- Doprajme si oddych. Počas života sa staráme o množstvo ľudí, no jediný človek, ktorý je tu s nami navždy sme my sami. A tiež si preto zaslúži láskavý prístup. Snažme sa preto odpočívať bez výčitiek. A keď nám zostane chvíľa navyše, vráťme si do života obľúbenú aktivitu, na ktorú už nemáme toľko času, ale vždy nás zaplaví endorfínmi.
- Nehanbime sa vyhľadať a prijať pomoc od priateľov, rodiny alebo odborníkov. Vypýtať si pomoc chce často dávku odvahy aj pokory, no práve podpora od najbližších vie priniesť úľavu od pocitu, že sme tu na všetko sami.