Tínedžeri zažívajú rôzne náročné obdobia. Toto je návod, ako si porozumieť s rešpektom

Pri starostlivosti o blízkych často uprednostňujeme potreby iných na úkor seba. V režime autopilot a odfajkávania si povinností z nekončiaceho to-do listu si zabúdame dobiť vlastné baterky. Ťažké dni sa snažíme prekonať s láskou, ale čo robiť, keď na nás doľahnú a už nevládzeme ochrániť okolie pred nahromadenou frustráciou? Ako máme v tomto rozpoložení byť aj oporou pre dospievajúce deti, ktoré si prechádzajú vlastnými pocitovými turbulenciami?

Na náročné otázky neexistujú jednoduché odpovede, ale niekde začať treba. Veľká časť porozumenia tínedžerom je o našom vlastnom nastavení, preto tento sprievodca začína pár priateľskými pripomienkami, ako v ťažkých časoch nezabúdať myslieť aj na seba.


A keď sa naučíme zvládať svoje náročné obdobia, budeme vedieť lepšie vnímať prejavy a potreby našich detí v búrlivých tínedžerských rokoch. K vzájomnému porozumeniu a zblíženiu vám pomôže 5 tipov v druhej časti tohto sprievodcu.

3 spôsoby, ako pomôcť sebe, aby sme zvládli pomoc druhým

Starostlivosť o seba je často prehliadaná súčasť starostlivosti o ľudí, ktorých ľúbime. Keď na nás najbližšie doľahnú ťažké dni, pripomeňme si, čo môžeme pre seba urobiť.


  1. Nemusíme byť každý deň dokonalým rodičom. Buďme k sebe trpezliví a láskaví tak, ako vieme byť láskaví k svojim priateľom v podobnej situácii. Veď aj my sme predsa prekonali rôzne úskalia dospievania, tak v nich skúsme nájsť silu zvládnuť každodenné prekážky dospelosti.


  1. Doprajme si oddych. Počas života sa staráme o množstvo ľudí, no jediný človek, ktorý je tu s nami navždy sme my sami. A tiež si preto zaslúži láskavý prístup. Snažme sa preto odpočívať bez výčitiek. A keď nám zostane chvíľa navyše, vráťme si do života obľúbenú aktivitu, na ktorú už nemáme toľko času, ale vždy nás zaplaví endorfínmi.


  1. Nehanbime sa vyhľadať a prijať pomoc od priateľov, rodiny alebo odborníkov. Vypýtať si pomoc chce často dávku odvahy aj pokory, no práve podpora od najbližších vie priniesť úľavu od pocitu, že sme tu na všetko sami.
Ako prežívajú náročné obdobia tínedžeri?

Každý tínedžer je iný a na stres reaguje rôzne; niektorí si svoj kalendár preplnia rôznymi aktivitami aby im schválne neostal čas “premýšľanie”, iní sa radšej zavrú vo svojej izbe a s nikým sa nebavia. Ťažké chvíle sa u nich môžu prejaviť aj bolesťou hlavy, žalúdka, zmenou apetítu, nervozitou, zlým spánkom, či snami.


Väčšina sa možno ešte nenaučila ovládať všetky svoje reakcie a často svojim emóciám ani nerozumejú. Snažme sa zachovať pokoj a netrestať ich, keď tresnú dverami alebo vypenia z nula na sto. A ak aj stratíme nervy, čo je úplne normálne, ospravedlňme sa. Pomôže nám to prevziať kontrolu nad situáciou, ktorú sme nezvládli najlepšie, ale zároveň ukážeme, že ich rešpektujeme. Nasledujúce tipy môžu pomôcť porozumieť a zblížiť sa s našimi – už nie tak celkom deťmi.

5 tipov pre budovanie porozumenia v rešpektujúcom prostredí

1. Uznajme ich pocity

Aj rebelujúci tínedžeri potrebujú cítiť, že nám na nich záleží. Buďme láskaví, objímime ich a dajme im najavo, že ich máme radi. Namiesto príkazov a zákazov komunikujme jasné a konkrétne vysvetlenia: „Nedávaj to tam“ znie ako nahnevaný príkaz. „Polož to, prosím, na stôl, aby sa to nevylialo” a „ďakujem“ vyjadruje uznanie a rešpekt.


Uznajme, že obdobie, ktorým si prechádzajú je ťažké, snažme sa im porozumieť a nenúťme ich do rozprávania, ak nechcú. Ich pocity uznáte napríklad tým, že poviete „Vidím, že je to pre teba naozaj ťažké“,Zdá sa, že máš obavy“ alebo „Znieš ako keby si sa hneval/a“.

2. Nehovorme im, čo by mali alebo nemali cítiť

Keď niekomu povieme „nebuď smutný/á“,„nehnevaj sa“ alebo„neplač“ nezabránime, aby sa tak stalo. Pocit opustenia a nepochopenia môžeme navyše ešte prehĺbiť. Najčastejšou chybou je povedať "správaj sa normálne". Takáto rada je mätúca a neposkytuje žiadne usmernenie. Oveľa viac pomôže, ak im dáme najavo, že je v pohode plakať a že aj dospelí zažívajú smútok, hnev či žiaľ.

3. Strávme spolu čas

Tínedžeri sa potrebujú učiť a rozvíjať, tak prečo to neskúsiť spoločne? Vybehnite na kopec, zahrajte si karty, dajte si spoločnú výzvu: každý týždeň zabehnúť zopár kilometrov, alebo sa na konci každého dňa podeľte o niečo, za čo ste vďační, o niečo, čo vás pobavilo. A ak sa na nich hneváte, vzdiaľte sa a k rozhovoru sa vráťte, keď sa budete cítiť pokojnejšie.

4. Dodajme im pocit bezpečia

Nesľubujme, že všetko bude dobré. Nevieme to splniť. Dajme ale najavo, že robíme všetko pre to, aby sa mali dobre. Pri ťažkých situáciách pomôže pocitu bezpečia, ak komunikujeme úprimne a nájdeme si čas vysvetliť naše rozhodnutia. Tínedžerov ale nezahlcujme finančnými, či inými starosťami. Môžu mať pocit, že za zlé veci, ktoré sa stali, môžu oni – ubezbečme ich, že to tak nie je.

5. Umožnime im nastaviť si vlastnú rutinu

Tínedžeri sa môžu cítiť bezpečnejšie, ak vedia, čo sa bude v blízkej budúcnosti diať. Poskytne im to pocit, že majú veci pod kontrolou, a zníži pocity neistoty či zmätenosti. Snažme sa preto zachovať bežný režim, ako je pravidelný čas jedla a spánku, ale doprajme im tiež slobodu a zodpovednosť za svoju každodennú rutinu. Veľmi efektívnou metódou, ako si tínedžer môže dodať pocit sily a vlastnej hodnoty, je pomoc druhým. Podporte ich, aby sa zapojili do dobrovoľníckej činnosti či opatrovania iných ľudí.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc

Väčšina tínedžerov zvládne stresové situácie dobre a dokážu sa rýchlo zotaviť, ak sa cítia bezpečne, ak sa rodičia o nich postarajú a zabezpečia základné potreby. Avšak, ak váš tínedžer:


  • má stresové reakcie, ktoré sú vážne alebo trvajú dlho (napr. viac ako mesiac)
  • má stresové reakcie, ktoré sa časom zhoršujú, nie zlepšujú
  • nie je kvôli úzkosti schopný/á vykonávať zvyčajné denné činnosti
  • sa poškodzuje alebo o sebapoškodzovaní hovorí
  • vyjadrilo myšlienky o ubližovaní ostatným
  • má čoraz komplikovanejšie vzťahy s priateľmi a rodinou
  • prežíva desivé spomienky, nočné mory a záblesky z udalostí
  • čoraz viac sa vyhýba veciam, ktoré mu pripomínajú stresujúcu udalosť
Vyhľadajte odbornú pomoc
  1. Spoločne s vašimi tínedžermi začnite so samovzdelávaním so sprievodcami na Ako dobre, že si.
  2. K dispozícii sú vám aj vašim deťom psychológovia a psychologičky z Ligy za duševné zdravie, ktorým môžete kedykoľvek bezplatne zavolať na Linku dôvery Nezábudka 0800 800 566 alebo napísať na webe linkanezabudka.sk, kde nájdete e-mailovú poradňu.
  3. Nebojte sa vyhľadať psychologickú pomoc pre deti vo vašom okolí. Obrátiť sa môžete aj na Mapu podpory.